DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

BOX CLUB TÁTY NĚMCE ČESKÉ BUDĚJOVICE z.s.

Pravidla boxu

Výkonný výbor ČESKÉ BOXERSKÉ ASOCIACE vydává́ v souladu se stanovami ČESKÉ BOXERSKÉ ASOCIACE s platností od 1. 9. 2024 tento Soutěžní řád boxu
 
Článek 1 – Základní ustanovení
Článek 2 – Uspořádání a schvalování soutěží
Článek 3 – Řízení soutěží
Článek 4 – Všeobecné povinnosti účastníků soutěží ČBA
Článek 5 – Povinnosti pořadatele akce
Článek 6 – Povinnosti hostujícího oddílu Extraligy
Článek 7 – Termín a místo utkání
Článek 8 – Hlášení a potvrzení utkání
Článek 9 – Nastoupení k utkání Extraligy
Článek 10 – Čekací doba
Článek 11 – Lékařská prohlídka boxerů před utkáním
Článek 12 – Vážení boxerů
Článek 13 – Náležitosti jednotlivců NLB
Článek 14 – Náležitosti družstva
Článek 15 – Řízení utkání rozhodčími
Článek 16 – Práva a povinnosti hlavního rozhodčího / supervisora
Článek 17 – Práva a povinnosti trenéra
Článek 18 – Práva a povinnosti boxerů
Článek 19 – Hodnocení výsledků utkání a soutěže
Článek 20 – Přerušení utkání
Článek 21 – Provinění družstva
Článek 22 – Protesty a odvolání
Článek 23 – Protokol o utkání
Článek 24 – Postup a sestup mistrovských soutěžních družstev
Článek 25 – Start boxerů v soutěžích
Článek 26 – Tituly a ceny
Článek 27 – Délka lhůt a kol, limity počítání
Článek 28 – Věkové kategorie
Článek 29 – Váhové kategorie
Článek 30 – Boxerská výstroj a vybavení
Článek 31 – Exhibiční utkání
Článek 32 – Podmínky startu profesionálů a cizinců
Článek 33 – Závěrečná ustanovení
 
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 2/22
 
Článek 1
Základní ustanovení
Soutěžní řád boxu zahrnuje sportovně-technické, organizační a hospodářské předpisy a směrnice platné pro vypisování, pořádání a řízení všech soutěží v boxu, organizovaných Českou boxerskou asociací (dále jen ČBA).
Soutěžní řád je závazný pro všechny sportovce a funkcionáře boxerského hnutí organizované v ČBA – sportovní oddíly boxu a zájmové skupiny boxu, které se na území České republiky zabývají olympijským boxem jako sportovní činností dle pravidel zastřešující mezinárodní boxerské organizace World Boxing (dále jen WB) a tohoto Soutěžního řádu. Soutěžní řád mění a ve spolupráci se soutěžícími oddíly doplňuje výhradně Sportovně technická komise (dále jen STK). Případné změny, či doplnění následně schvaluje a vyhlašuje Výkonný výbor ČBA (dále jen VV ČBA). Případné změny nebo doplňky Soutěžního řádu vstupují v platnost a účinnost dnem, který stanoví VV ČBA, nejdříve však dnem schválení těchto změn či doplňků VV ČBA. Následně budou tyto změny soutěžního řádu ve lhůtě bez zbytečného odkladu oficiálně oznámeny soutěžícím oddílům a budou uveřejněny na webu ČBA www.czechboxing.cz. Otázky výslovně neupravené tímto soutěžním řádem se řídí dalšími dokumenty ČBA (Disciplinární řád apod.), případně příslušnými pravidly WB.
 
Článek 2
Uspořádání a schvalování soutěží Soutěžením v boxu se rozumí každá ucelená soustava sportovních utkání, v kde bude vyhlášen vítěz nebo výsledek utkání. 1/ Do soustavy sportovních utkání náleží:
a) BOXING CHALLENGE: Soutěž pro mladé a začínající boxery, která je zaměřena na řízené sparingy a dovednostní soutěže, kde bude vždy vyhodnocení nejlepších boxerů v každé věkové kategorii. b) Národní liga boxu (NLB): Soutěž družstev, ve které jsou sčítány body z dosažených utkání jednotlivých boxerů daného oddílu a následně jsou na konci sezóny body sečteny a vyhlášeny vítězné oddíly v daných oblastech. c) Extraliga (ELB): Soutěž družstev, ve které jsou sčítány body z dosažených utkání a následně jsou na konci sezóny body sečteny a vyhlášeny vítězné týmy této soutěže. O postup do EXTRALIGY se boxuje baráž mezi družstvem na posledním místě konečné tabulky a nově se přihlášeným družstvem do soutěže. d) Jiné utkání (galavečer, turnaj apod.), při kterém je odboxováno v boxerském ringu více jak jedno utkání kde jsou minimálně dva boxeři členy ČBA a je zde vyhlášen vítěz utkání. e) Mistrovství České republiky (MČR) dle věkových kategorií MBO. f) Mezinárodní turnaje (MT) jednotlivců.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 3/22
2/ VV ČBA vydává: a) Schválený překlad mezinárodních pravidel (Soutěžní pravidla WORLD BOXING), která jsou pro ČBA a její členy závazná. b) Soutěžní řád boxu, který blíže upravuje pravidla pro soutěže na národní úrovni s ohledem na specifika rozvoje boxu v České republice. c) Přestupní řád d) Disciplinární řád e) Termínový kalendář soutěží f) Propozice a manuály pro pořadatele akcí ČBA g) Podmínky pro pořadatele akcí mimo ČBA s účastí boxerů a rozhodčích ČBA h) Etický kodex ČBA a Morální kodex reprezentanta ČBA Veškeré dokumenty jsou dostupné v aktuálním znění na webových stránkách ČBA (www.czechboxing.cz). Termínový kalendář soutěží pro danou boxerskou sezónu schvaluje každoročně předem VV ČBA. Termínový kalendář Národní ligy boxu zpracovává STK daného pobočného spolku ČBA a zašle e-mailem předsedovi STK ČBA, a to vždy minimálně 30 dní před začátkem první nebo druhé poloviny dané sezóny. Termínový kalendář NLB v průběhu sezóny lze měnit s platností po schválení STK ČBA. Termínový kalendář soutěže družstev v průběhu sezóny lze měnit s platností po schválení VV ČBA. Pořadatel boxerského utkání mimo rámec akcí ČBA – galavečery apod., kde jsou účastni minimálně dva boxeři ČBA, utkání se koná v boxerském ringu a je vyhlášen vítěz, musí být přítomen aktivní rozhodčí ČBA – je povinen nahlásit akci minimálně 14 dní před konáním předsedovi rozhodčích a sekretariátu ČBA dle podmínek pro pořádání akcí mimo ČBA s účastí boxerů a rozhodčích ČBA.
 
Článek 3
Řízení soutěží Počet družstev zařazených do dlouhodobých soutěží a názvy soutěží určuje na návrh STK ČBA VV ČBA. Na návrh STK ČBA je VV ČBA oprávněn vyloučit z účasti v soutěžích družstvo, které neplní řádně své povinnosti anebo porušuje platné předpisy ČBA, resp. WB a směrnice či pokyny a nařízení vydané VV a STK ČBA.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 4/22
 
Článek 4
Všeobecné povinnosti účastníků soutěží ČBA Každý účastník se musí řídit Etickým kodexem ČBA. Účast v soutěžích je pro každého účastníka dobrovolná. Do národních soutěží se mohou přihlásit oddíly, které jsou členy ČBA, pokud splňují předepsané podmínky stanovené ČBA. Přihlášku oddílu do ČBA schvaluje VV ČBA, v zápisu VV je zveřejněna informace o přijetí oddílu do ČBA.
 
Článek 5
Povinnosti pořadatele akce (Boxing Challenge, Národní liga boxu, Extraliga boxu ČBA, MČR a mezinárodní utkání) 1. Ohlášení utkání: Pořadatel je povinen dodržet termín a místo utkání, který stanoví po předchozí společné dohodě s STK. Dále pak je povinností pořadatele zajistit řádnou propagaci sportovní akce. 2. Místo utkání: Pořadatel je povinen zajistit: - pro utkání vhodné sportoviště (sál, sport. halu, tělocvičnu, hřiště apod.). Sportoviště musí odpovídat pravidlům. Koná-li se utkání venku, je pořádající oddíl povinen pro případ nepříznivého počasí zabezpečit náhradní místnost nebo zastřešit ring. - funkční váhu (pro MČR a mezinárodní utkání označenou platným cejchem – po dohodě s STK) váha bude umístěna v šatně sportovců v místě utkání nebo dle propozic akce. - rozhodčím přiměřené uzamykatelné šatny k odložení věcí a oděvů. - informovanost obecenstva hlasatelem. - teplotu místnosti i v ringu tak, aby teplota byla nejméně 14° C. Měří se na podlaze ringu, při zapnutém osvětlení nad ringem tak, jako by se konalo utkání. Ring musí ve všech podstatných rysech a s ohledem na bezpečnost boxerů odpovídat pravidlům (významnější odchylky musí schválit STK ČBA před začátkem soutěže). - o způsobilosti ringu rozhoduje supervizor a jeho rozhodnutí je konečné. - zvláštní stůl pro lékaře, který se doporučuje zřetelně označit vhodným způsobem. Doporučuje se, aby pořadatel zabezpečil vedle lékaře i zdravotníka pro menší ošetření, případně pro pozorování boxerů po KO. Pořadatelé musejí zajistit, aby místo konání bylo v dojezdové době zdravotnické záchranné služby z nejbližší výjezdové základny do místa konání do 20 minut. - vhodnou místnost s nápoji pro případnou dopingovou kontrolu. 3. Personální zabezpečení: Pořadatel akce je povinen zabezpečit dostatečný počet pořadatelů vedený hlavním pořadatelem. Jeho základní místo je u pracovního stolu u ringu. Doporučuje se: 10 pořadatelů do 800 diváků 15 pořadatelů do 1500 diváků 20 pořadatelů nad 1500 diváků
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 5/22
Pořadatel je povinen zajistit lékaře na lékařskou prohlídku, na dobu minimálně půl hodiny před zahajením vážení a po celou dobu trvání utkání. Oficiální vážení musí být zahájeno minimálně dvě hodiny před začátkem utkání. Pořadatel je povinen zajistit zapisovatele k vyplnění 3. tiskopisů protokolu o utkání, které musí čitelně obsahovat přesná jména i příjmení boxerů a zapsání výsledků jednotlivých zápasů. Tyto předat nejpozději 10 minut po skončení utkání hlavnímu rozhodčímu/supervizorovi k ověření. Ověřené protokoly: 1x protokol zůstává hlavnímu rozhodčímu/supervizorovi 1x supervizor zašle e-mailem do 24 hod po ukončení akce předsedovi STK ČBA a redaktorovi webu ČBA, v případě NLB i oblastnímu STK 1x protokol zůstává pořádajícímu oddílu 4. Materiální zabezpečení: Pořadateli MČR je ČBA povinna dodat minimálně 3 páry 10 uncových rukavic a 3 páry 12 uncových rukavic (červené a modré barvy) zn. FIGHTERS dodané společností Hayashi (aktuální partner ČBA) v dobrém stavu, určené pro klasický box. Pořadateli vybraných mezinárodních turnajů je ČBA povinna dodat vybavení (rukavice, resp. helmy) dle aktuálních pokynů mezinárodní boxerské organizace. Na stole supervizora musí být vždy navíc k dispozici během utkání 1 pár boxerských rukavic (červené i modré barvy, 10 i 12 oz) – tyto zapůjčí ČBA. Výjimka z tohoto ustanovení platí pouze pro boxery s ekzémy na rukou apod. (tito mají rukavice vlastní). Tyto musí být taktéž před začátkem zápasu schváleny hlavním rozhodčím nebo supervizorem. Tato výjimka musí být zaznamenána v Záznamu o utkání boxera činovníkem STK ČBA a doložena potvrzením lékaře, které je uloženo na sekretariátě ČBA. Družstva Extraligy boxu ČBA jsou vybavena rukavicemi zn. FIGHTERS společnosti Hayashi (aktuální partner ČBA). V Extralize, nebo v soutěži družstev domácí družstvo musí nastoupit v modrých rukavicích a v odlišných dresech od dresů hostí schválených hlavním rozhodčím nebo supervizorem utkání. Pro národní soutěže (kromě Extraligy a MČR všech kategorií) je možné používat kromě rukavic a přileb značky FIGHTERS a výrobků i rukavice a přilby jiných výrobců s mezinárodní licencí, pokud jsou určené k boxu a odpovídají specifikací (zejména váhou a systémem uzavírání) a stavem (čistotou a kvalitou výstelky) mezinárodním pravidlům, pokud je při kontrole před začátkem zápasu ringový rozhodčí uzná za způsobilé. Pořadatel je povinen provést veškerá nezbytná opatření a přípravu ke zdárnému a hladkému průběhu utkání podle přiměřených pokynů hlavního rozhodčího/supervizora. Porušení jakékoli z uvedených povinností bude řešeno disciplinární komisí nebo STK ČBA.
 
Článek 6
Povinnosti hostujícího oddílu Extraligy Maximálně se přičinit o to, aby utkání bylo vybojováno podle příslušných pravidel ČBA a mezinárodních pravidel tohoto Soutěžního řádu a mělo hladký a zdárný (bezproblémový) průběh. Potvrdit soupeři hlášení utkání podle článku 8. odst. 2 tohoto Soutěžního řádu. Dostavit se včas na místo utkání a obsadit stanovený počet boxerů v jednotlivých vahách. Hostující boxeři musí k utkání nastoupit v červených rukavicích. Porušení jakékoli z uvedených povinností bude řešeno dle závažnosti STK ČBA, případně disciplinární komisí ČBA.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 6/22
 
Článek 7
Termín a místo utkání Pořadatele utkání určí podle vylosování a termínového kalendáře soutěže STK ČBA. Pořádající oddíl má právo určit začátek utkání: v sobotu od 10:00 hod., nejpozději do 20:00 hod. V neděli a ve státní svátky pak od 10:00 hod., nejpozději od 14:00 hod. Utkání je možno na základě oboustranné dohody uskutečnit ve vhodném náhradním termínu. Změna musí být oznámena a schválena nejpozději 15 dnů před řádným termínem schváleného termínového kalendáře. Schvaluje STK ČBA. Schválenou změnu musí nahlásit KR pořádající oddíl.
 
Článek 8
Hlášení a potvrzení utkání Extraligy 1. Pořádající oddíl musí e-mailem oznámit soupeři, STK, KR a sekretariátu ČBA nejpozději 15 dnů před termínem utkání místo a přesnou dobu začátku utkání (dle schváleného termínového kalendáře). Dále je povinen nahlásit volitelné váhové kategorie ve lhůtě 15 dnů před zápasem soupeři na emailovou adresu. V případě nedodržení termínu uvedeného v tomto bodě je hostující oddíl povinen požádat pořádajícího o sdělení místa a přesného času. Po obdržení nabídky utkání musí hostující oddíl utkání neprodleně potvrdit e-mailem / datovou schránkou soupeři, STK, KR a sekretariátu ČBA, nejpozději však do 2 dnů po obdržení. V případě nedodržení termínu uvedeného v tomto bodě je pořadatelský oddíl povinen požádat hostujícího o potvrzení utkání. 2. V případě pozdějšího hlášení (potvrzení) podaného jinak než je stanoveno v odstavci 1 a 2 bude provinivší se družstvo řešeno STK ČBA nebo disciplinární komisí. Porušení povinností dle ustanovení čl. 8 odst. 1 a 2 není důvodem ke kontumaci utkání.
 
Článek 9
Nastoupení k utkání Extraligy Za řádný nástup družstva k utkání se považuje, nastoupí-li k utkání v předepsaných hmotnostních kategoriích stanovených Soutěžním řádem ve stanoveném začátku utkání do ringu. EXTRALIGA se boxuje v sedmi bodovaných utkáních: Povinné váhy – muži: 63,5 kg, 71 kg, 75 kg, 80 kg, 90 +kg, Volitelné dvě váhy – muži. Volí domácí tým z vah: 57 kg, 60 kg, 63,5 kg, 67 kg, 71 kg, 75 kg, 80 kg, 90 kg, 90+ kg Ženy – minimálně jedna volitelná váha, kterou volí domácí tým – NENÍ SOUČÁSTÍ BODOVÉHO HODNOCENÍ UTKÁNÍ Extraligy boxu ČBA.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 7/22
Domácí tým musí zajistit minimálně dvě utkání v mládežnické kategorii jako předzápasy – volí domácí tým (chlapec i dívka), není součástí bodového ohodnocení. Družstvo, které se nedostavilo bez omluvy k utkání, prohrává kontumačně. Je povinno uhradit prokazatelné náklady pořadatele. Zaviní-li kontumaci domácí oddíl, uhradí prokazatelné náklady na utkání hostujícímu celku. Dále je potrestáno pořádkovou pokutou (dle disciplinárního řádu), kterou udělí disciplinární komise. Oddíl nemá nárok na náklady dle Ekonomické směrnice ČBA. Prokazatelnými náklady se rozumí: pronájem sálu, výlep a zhotovení plakátů, náhrada lékaři, náhrady boxerům při zápase, pořadatelská služba, hlasatelská služba, náklady na dopravu k utkání atd. Nárokující (poškozené) družstvo je povinno vyčíslit a předložit STK ČBA a provinivšímu se družstvu prokazatelné náklady do 15 dnů od data plánovaného utkání uvedeném v hlášení / potvrzení utkání. Při posuzování řádného nástupu družstva se přihlíží nejen k nastoupení a vážení, ale i k zahájení boje v ringu každé dvojice. Při posuzování času je směrodatný čas, který určí na místě supervizor. Jednotlivé dvojice musí po sobě nastoupit nejpozději do 2 minut podle váhových kategorií. Čas měří časoměřič na pokyn ringového rozhodčího (s výjimkou předčasně ukončeného zápasu předcházející dvojice). Pořadí váhových kategorií může být na základě rozhodnutí hlavního rozhodčího/supervizora utkání změněno. Všichni odvážení boxeři musí nastoupit do ringu, a to při zahajovacím nástupu a představování. Vyhrává-li boxer WO, nenastupuje při pořadí své váhové kategorie do ringu, pouze na oficiální nástup před utkáním. Pokud není možné zahájit utkání ve stanovenou hodinu pro nepředvídanou překážku (událost, okolnost), jsou obě družstva povinna nastoupit v pozdější době a to podle pokynu hlavního rozhodčího/supervizora. Rozhodnutí je závazné pro obě družstva a tomuto se musí podřídit. Supervizor je povinen se maximální měrou přičinit o konání utkání, a to i v pozdější době, než bylo původně stanoveno. Důvody pozdějšího zahájení utkání uvede v protokolu o utkání. Pořádající oddíl má právo určit jednu 15 minutovou přestávku v průběhu utkání. Toto musí v dostatečné lhůtě předem dát na vědomí hlavnímu rozhodčímu/supervizorovi a hostujícímu družstvu před zahájením utkání. Soutěžícím oddílům v extralize se doporučuje sjednat si předzápasy v libovolných věkových kategoriích.
 
Článek 10
Čekací doba Čekací doba se vztahuje na hostující družstvo jen tehdy, pokud není v místě střetnutí a je 30 minut po stanoveném začátku utkání. Ostatní vzniklé situace s čekací dobou jsou plně v kompetenci hlavního rozhodčího/supervizora. Neopodstatněné čerpání čekací doby nebo úmyslné opoždění družstva k zahájení utkání se trestá finanční pokutou do výše 5.000 Kč, o které rozhodne a je oprávněná ji vyměřit STK ČBA. O čekací době pro domácí družstvo rozhoduje v místě supervizor.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 8/22
 
Článek 11
Lékařská prohlídka boxerů před utkáním Lékařskou prohlídku před utkáním a v místě utkání vykonávají a potvrzují lékaři, kteří jsou na utkání delegováni. Před zahájením lékařské prohlídky jsou vedoucí družstev povinni předat hlavnímu rozhodčímu / supervizorovi soupisku družstva. Při zápase se nesmí nosit žádné typy tělového piercingu a žádné tělové doplňky. Při zápasech žen musí být dodrženo dle soutěžních pravidel – MBO (potvrzení o netěhotenství). Zdravotní hodnocení zraněného boxera (na požádání ringového rozhodčího) po dobu utkání vykonávají za každé družstvo příslušní lékaři pořadatele. Lékař musí být přítomen u stolu u ringu po celou dobu utkání. Po dobu jeho nepřítomnosti je ringový rozhodčí povinen přerušit utkání, a to až do návratu lékaře. Za nepřítomnosti lékaře se utkání nesmí konat ani jako přátelské. Mimořádná nepřítomnost lékaře může být důvodem pro posunutí začátku utkání.
 
Článek 12
Vážení boxerů Před zahájením oficiálního vážení musí boxeři projít lékařskou prohlídkou a následně mohou přistoupit k oficiálnímu vážení. Oficiální vážení boxerů začíná nejpozději 2 hodiny před začátkem utkání za přítomnosti alespoň 1 delegovaného rozhodčího Nenastoupí-li hostující družstvo ve stanoveném čase v důsledku čerpání čekací doby, mohou se odvážit boxeři družstva, kteří jsou přítomni. Je-li přítomen supervizor, váží se boxeři vždy za jeho přítomnosti. Do místnosti kde se váží, mají přístup pouze boxeři uvedení v sestavách, trenéři, jeden vedoucí z každého družstva, delegovaní rozhodčí, delegovaný činovník STK. V soutěži družstev boxeři nastupují k vážení takto: na váhu nastupuje jako první boxer domácího družstva, následně pak hostující boxer, a to vždy od nejnižší po nejvyšší hmotnostní kategorii. Vážení musí proběhnout plynule, bez přerušování. Každý boxer se váží jen jednou. Opakování vážení není dovoleno. Za správné vážení dle mezinárodních pravidel WB odpovídá k tomu pověřená osoba a její rozhodnutí v otázce splnění – nesplnění váhového limitu je závazné pro všechny zúčastněné.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 9/22
 
Článek 13
Náležitosti jednotlivců Za náležitosti jednotlivce se považují: 1. Záznam o utkání boxera, řádně evidovaný ČBA. Platná lékařská prohlídka musí být osvědčena v záznamu o utkání boxera a opatřená úředním razítkem a podpisem lékaře s čitelným vyznačením data prohlídky. Lékařská prohlídka nesmí být starší než 1 rok. Boxeři musí mít v Záznamu o utkání boxera vlepenou kopii platné průkazky své zdravotní pojišťovny. 2. Příslušnost k oddílu SK nebo TJ ověřená oblastní komisí STK ČBA (zaznamenaný přestup nebo hostování apod.) Při nesplnění těchto povinností rozhodne supervizor o připuštění/nepřipuštění boxera k utkání. O startujících a jejich počtu rozhoduje pořadatel jednotlivého kola NLB.
 
Článek 14
Náležitosti družstva Za náležitosti družstva se považují doklady uvedené v článku 13. odst. 1) a 2) tohoto Soutěžního řádu. Každé soutěžící družstvo musí mít trenéra s kvalifikací nejméně III. třídy schválené ČBA a dále může mít u ringu 2 sekundanty. Celkem může boxer mít jednoho trenéra a dva sekundanty. V průběhu utkání a mezi jednotlivými koly utkání musí být alespoň 1 sekundant přítomen v patřičném rohu ringu, do ringu smí vstupovat pouze jeden trenér s kvalifikací nejméně III. třídy schválené ČBA. Všichni trenéři musí mít platnou licenci.
 
Článek 15
Řízení utkání rozhodčími Utkání rozhodují delegovaní rozhodčí, kteří musí mít potřebnou kvalifikaci. Utkání rozhoduje rozhodčí pomocí bodovacích strojků nebo bodovacích lístků. Delegovaní rozhodčí se dostaví nejméně dvě a půl hodiny před zahájením utkání, aby zkontrolovali připravený ring pro utkání, provedli vážení boxerů a zkontrolovali startovní doklady jednotlivých boxerů. Všichni rozhodčí a činovníci jsou povinni plnit příkazy hlavního rozhodčího / supervizora při zajišťování celého utkání. Za svěřené úkoly nesou tyto osoby plnou zodpovědnost. Pokud se nedostaví delegovaný supervizor, rozhodne o tom, kdo bude supervizor utkání, přítomný rozhodčí s nejvyšší kvalifikací. Pokud je kvalifikace stejná, rozhodne služebně nejstarší z přítomných rozhodčích.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 10/22
V ringu střídavě rozhodují minimálně 2 delegovaní rozhodčí. Ringoví rozhodčí se vzájemně střídají při bodování. Supervizor při extralize nesmí být jako ringový rozhodčí, protože má za úkol vést administrativu o jednotlivých duelech. Boduje vždy lichý počet rozhodčích. Utkání se koná za každého počtu delegovaných rozhodčích (i jednoho). Při bodování pomocí bodovacích lístků ringový rozhodčí posbírá lístky po skončení zápasu a předá pověřené osobě. Při Extraligových utkáních sbírá ringový rozhodčí lístky po každém kole. Ringový rozhodčí / supervizor musí vykázat od jednotlivých rohů sekundanty, kteří nebudou oblečeni ve sportovním úboru. Pokud se k utkání nedostaví plný počet delegovaných rozhodčích, mohou se oddíly dohodnout, aby byl k řízení utkání přizván kvalifikovaný rozhodčí, který je na utkání přítomen. Takovýmto způsobem se musí oddíly dohodnout i v případě, že by se nedostavil ani jeden z delegovaných rozhodčích. Rozhodování: a) rozhodují-li utkání jen 3 rozhodčí - ringový + 2 bodoví, bodují všichni na bodovací lístky v poměru vítěz 10 bodů / kolo b) rozhodují-li utkání 2 rozhodčí, boduje utkání jen jeden c) rozhoduje-li utkání jen jeden rozhodčí, boduje na bodovací lístky v poměru vítěz 10 bodů na kolo d) přepisovaný bodovací lístek je neplatný
 
Článek 16
Práva a povinnosti hlavního rozhodčího/supervizora Pro soutěže, kde není propozicemi určen supervizor, přebírá jeho funkci rozhodčí s nejvyšší kvalifikací, který byl na toto utkání delegován Komisí rozhodčích ČBA. Utkání nemůže být zahájeno dříve, dokud supervizor před utkáním nezkontroluje sál, ring, jeho vybavení a nebude mu představen hlavní pořadatel utkání. Následně provede kontrolu boxerských rukavic, dresů boxerů apod. Dále zkontroluje, zda je funkční výpočetní technika, bodovací strojky a zda je znalá obsluha. Boduje-li se pomocí bodovacích lístků, zajistí jejich vyplnění bodovými rozhodčími. Zjištěné nedostatky nechá pořadatelem ihned odstranit. Nedostatky, které nejdou odstranit a nebrání uskutečnění utkání, zapíše do Protokolu o utkání. Supervizor si dále ověří způsob, jak bude měřen čas jednotlivých zápasů. V této souvislosti musí být zajištěny ze strany pořadatele utkání dva na sobě nezávislé časové měřiče - stopky. Časoměřič musí mít alespoň kvalifikaci rozhodčího 3. třídy (pokud hlavní rozhodčí nepovolí jinak, např. osoba k této činnosti hlavním rozhodčím pověřená a proškolená). Dále prověří, zda pořadatel zajistil dost hlasitý gong, zapisovatele, hlasatele a pořadatelskou službu. Ujasní si s lékaři společná práva a povinnosti. Zabezpečí prokazatelně kontrolu dokladů boxerů a nepovolí start boxerovi, který nemá náležitosti jednotlivce v souladu s článkem 13. tohoto Soutěžního řádu. Bude-li zjištěno porušení ustanovení čl. 13, supervizor toto uvede do zápisu o utkání.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 11/22
Dbá o řádné potvrzení provedené lékařské prohlídky a správný průběh vážení boxerů. Potvrdí výsledky boxerům do Záznamu o utkání boxera, a to takto: - boxerovi, který utrpěl KO, zapíše červeně ochrannou lhůtu dle pravidel boxu. - boxerovi, který se zvlášť hrubým způsobem provinil, odebere Záznam o utkání boxera a zašle jej s protokolem o utkání (ve kterém uvede příčinu odebrání) na sekretariát ČBA. Zkontroluje správně čitelně vyplněný Protokol o utkání (musí být zapsány celé výsledky poměr bodů, WP, KO, ABD, RSC, RSC-I, DSQ, WO, DKO, N i s uvedením kola) a odešle originál společně s ostatními doklady (bodovací lístky, sestavy, lék. prohlídky) STK ČBA do 5 dnů od data utkání. V zápasech školní mládeže v NLB ve vyrovnaných utkáních celkový výsledek může být vyhlášen jako N (Remíza). Dbá na ostatní povinnosti vyplývající z pravidel boxu a maximální mírou se musí přičinit o to, aby utkání bylo řádně vybojováno a vedeno v souladu s pravidly stanovenými ČBA. Supervizor musí zamezit vulgárnímu, nesportovnímu hlášení hlasatele: - napomenutím - vykázáním hlasatele Supervizor je zodpovědný za administrativu (bodovací lístky, schválený předepsaný protokol o utkání).
 
Článek 17
Práva a povinnosti trenéra Dbá na řádný průběh a ukončení utkání, pořádek a kázeň svěřenců. Předkládá hlavnímu rozhodčímu všechny předepsané doklady (seznam boxerů pro lékařskou prohlídku, sestavu družstva k úřednímu vážení, Záznamy o utkání boxera). Na všech akcích ČBA se prokazuje trenérským průkazem. Má právo zúčastnit se vážení boxerů a za účasti delegovaných rozhodčích nahlížet do dokladů soupeře (při kontrole). Po ukončení celého utkání má právo požádat hlavního rozhodčího/ supervizora o prohlídku protokolu utkání a bodovacích lístků a má právo pořizovat si fotokopie, pravidelně seznamovat boxery a trenéry se Směrnicí pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR. Připravovat členy družstva k dosažení nejvyšší morální a fyzické úrovně, technické a taktické zdatnosti, nepovolit start nemocným boxerům, boxerům bez dostatečného tréninku či boxerům, kteří jinak nejsou způsobilí nastoupit k utkání podle tohoto Soutěžního řádu či mezinárodních pravidel World Boxing (např. neuplynula ochranná lhůta po KO). Ovládat pravidla boxu a znát ustanovení tohoto Soutěžního řádu, stejně i další související předpisy ČBA a WB. Při utkání musí trenér vystupovat jenom ve sportovním úboru a dodržovat normy slušného společenského chování po dobu výkonu funkce sekundanta, před a v průběhu utkání platí zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 12/22
Trenér nebo vedoucí družstva je povinen zapsat ochranné lhůty z titulu předchozích zápasů či událostí vzniklých na tréninku a mezinárodních turnajů svých startujících boxerů (i cizinců) do Záznamu o utkání boxera. Pokud je trenér vedoucím výpravy sportovců ČBA, řídí se povinnostmi dle aktuální směrnice. Po skončení Extraligy jsou vedoucí týmu povinni podepsat pořadateli protokol, kde se mohou i vyjádřit k průběhu utkání.
Sekundanti musí zůstat sedět během kol na svých místech k sezení.
Sekundanti nesmí povzbuzovat nebo podněcovat diváky slovy nebo znaky, zatímco jsou u ringu.
Sekundantům není během zápasu dovoleno opustit určenou oblast, dotýkat se ringu, tleskat, oslovovat funkcionáře, protivníkovy sekundanty nebo soupeře svého boxera.
Sekundantům není dovoleno tropit jakékoliv skandály v prostoru u ringu nebo provádět jakékoli jiné aktivity, které by mohly být považovány za nesportovní chování.
Sekundantům není v prostoru u ringu dovoleno používat kamery nebo komunikační zařízení, jako jsou například chytré telefony, tablety, vysílačky, sluchátka, rádia atd.
 
Článek 18
Práva a povinnosti boxerů Chovat se při utkání ukázněně a plně respektovat pokyny a nařízení rozhodčích, řídit se Etickým kodexem ČBA. Reprezentanti ČBA se řídí i Morálním kodexem reprezentanta ČBA. Ovládat pravidla boxu a dodržovat všechna jejich ustanovení, v zápase mít předepsaný úbor a rukavice. Řídit se právními předpisy, směrnicemi a nařízeními schválenými VV ČBA, plnit všechny ostatní povinnosti vyplývající z tohoto Soutěžního řádu a Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR (zakázané látky a zakázané metody dopingu) a vyplývající z navazujících předpisů boxu.
 
Článek 19
Hodnocení výsledku utkání a soutěže Udělení bodů pro jednotlivce v NLB: za výhru v zápase 3 body za remízu v zápase 2 body za prohru v zápase 1 bod Udělení bodů pro jednotlivce v družstvu Extraligy: za výhru v zápase 3 body za prohru v zápase 1 body za prohru při neobsazení váhy 0 bodů
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 13/22
Udělení bodů v tabulce družstev Extraligy: za výhru v kole 3 body za remízu v kole 2 body za prohru v kole 1 bod za kontumační prohru 0 bod
 
Článek 20
Přerušení utkání O přerušení utkání z technických důvodů (porucha osvětlení, živelná pohroma apod.) rozhoduje supervizor. Důvody uvede do Protokolu o utkání. V případě předčasného ukončení utkání bez viny obou družstev bude toto opakováno v náhradním termínu, který určí STK ČBA. Zasahují-li diváci, nebo funkcionáři do regulérnosti utkání (např. házením různých předmětů do ringu, nebo hrubé urážlivé výroky diváků či hlasatele vůči rozhodčím a soupeři apod.), rozhodčí utkání přeruší, rozhodčí boxeři a sekundanti se odeberou do šaten a supervizor dá prostřednictvím hlavního pořadatele dobu 15 minut ke sjednání nápravy, což se zároveň veřejně vyhlásí hlasatelem. Pokud v této době nedojde k nápravě anebo se podobné nepřístojnosti opakují, ukončí supervizor utkání. Supervizor pak podrobně popíše v Protokolu o utkání důvody ukončení. Oddíl, který se provinil, bude potrestán kontumačním výsledkem.
 
Článek 21
Provinění družstva Kontumační výsledek znamená pro provinivší se družstvo prohru, tj. nepřidělení žádného bodu a pasivní skóre, pro soupeře výhru, tj. zisk tří bodů a aktivní skóre V EXTRALIZE pasivní skóre 0 : 21, aktivní skóre 21:0 Proviní-li se obě družstva, může řídící orgán soutěže obě potrestat nepřidělením žádného bodu.
 
Článek 22
Protesty a odvolání Dle pravidel WB se protesty nepřipouští.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 14/22
 
Článek 23
Protokol o utkání Ověřené protokoly: 1x protokol zůstává hlavnímu rozhodčímu/supervizorovi 1x supervizor zašle e-mailem do 24 hod po ukončení akce předsedovi STK ČBA a redaktorovi webu ČBA, v případě NLB i oblastnímu STK 1x protokol zůstává pořádajícímu oddílu
 
Článek 24
Postup a sestup v mistrovských soutěžích družstev O postup do EXTRALIGY se boxuje baráž mezi družstvem na posledním místě konečné tabulky a nově se přihlášeným družstvem do soutěže, nebo celkovým vítězem NLB.
 
Článek 25
Start boxerů v soutěžích V Extralize a na MČR je povolen start boxerům s platným průkazem boxera vydaným ČBA a s českým občanstvím, v NLB a soutěži Boxing Challenge je povolen start boxerům s platným průkazem boxera vydaným ČBA nebo platným mezinárodním průkazem. Start boxerů startujících v soutěžích jiných organizací provozujících oblast sportu box (Olympijský box, Amatérský box) na území České republiky nebude v soutěžích pořádaných ČBA umožněn. Na akcích ČBA je bez předchozího písemného povolení ČBA zakázán start závodníků, kteří nejsou členy České boxerské asociace. Na všech soutěžích kategorie mužů i žen je povolen start boxerovi do dovršení max. 40 let jeho věku. Pokud některý z oddílových trenérů aktivně boxuje a je uveden na sestavě svého družstva, nesmí v tomto utkání vykonávat funkci hlavního trenéra. Stejná zásada platí i v soutěžích jednotlivců.
 
Článek 26
Tituly a ceny Nejlépe umístěné družstvo v EXTRALIZE - získává Titul Mistr České republiky v boxu družstev (poháry zajišťuje ČBA). Na MČR školní mládeže, kadetů a juniorů jsou vyhlášeni Mistr ČR, vicemistr ČR, 2x druhý vicemistr ČR každé váhové kategorie (poháry a medaile zajištuje pořadatel). Na MČR ELITE jsou vyhlášeni Mistr ČR, vicemistr ČR, 2x druhý vicemistr ČR každé váhové kategorie (poháry a medaile zajištuje pořadatel) mistrům ČR jsou předány pásy (zajišťuje ČBA). Družstva NLB dané oblasti na 1. až 3. místě získávají poháry podle konečného pořadí (zajišťuje pobočný spolek dané oblasti).
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 15/22
 
Článek 27
Délka lhůt a kol, limity počítání
Délka kol: 3 minuty pro soutěže v kategoriích Elite a U19 (minutová pauza mezi koly) 2 minuty pro kategorie U17 (minutová pauza mezi koly) 1,5 minuty pro kategorie U15 (minutová pauza mezi koly) 1 minuta pro kategorii Scholl (minutová pauza mezi koly) Při utkání, kde je rozdíl ve věkové kategorii, se musí boxovat dle časových limitů nižší věkové kategorie
Lhůta pro nastoupení do ringu: Boxer může vstoupit do ringu pouze na vyzvání ringového rozhodčího, který je uvnitř ringu. Po nastoupení prvního boxera do ringu vstupuje na vyzvání ringového rozhodčího i druhý boxer. Pokud se jeden nebo oba boxeři nedostaví včas, vydá ringový rozhodčí pokyn časomíře a po uplynutí lhůty 2 minut bude utkání ukončeno WO nebo v případě nedostavení obou boxerů zrušeno.
Povinné limity počítání:
Pro kategorie Elite, U19:
-
Jsou možná maximálně tři (3) včetně, osmisekundová počítání v jednom kole (třetí počítání v jednom kole znamená ukončení zápasu RSC)
-
Maximálně čtyři (4) osmisekundová počítání v jednom zápase (čtvrté počítání v zápase znamená ukončení zápasu RSC)
Pro kategorii U17:
-
Jsou možná maximálně tři (3) včetně, osmisekundová počítání v jednom kole (třetí počítání v jednom kole znamená ukončení zápasu RSC)
-
Maximálně čtyři (4) osmisekundová počítání v jednom zápase (čtvrté počítání v zápase znamená ukončení zápasu RSC)
Pro kategorie U15/SCHOLL:
-
Jsou možná maximálně dvě (2) včetně, osmisekundová počítání v jednom kole (druhé počítání v jednom kole znamená ukončení zápasu RSC)
-
Maximálně dvě (2) osmisekundová počítání v jednom zápase (druhé počítání v zápase znamená ukončení zápasu RSC)
Rozhodčí může kdykoliv ukončit utkání pro jasnou převahu soupeře.
Osmisekundová počítání způsobená nečistými údery či fauly se do povinného limitu počítání nezapočítávají.
Knockout (KO)
V případě, že výsledek zápasu je Knockout, Supervizor/hl.rozhodčí zapíše výsledek a počet dní ochranné lhůty do průkazu boxera červenou barvou. Průkaz si ponechá a bude navrácen až po uplynutí ochranné lhůty a po předložení lekařské zprávy.
Ochranná sanitární opatření
Jeden Knockout - boxer, který byl knockoutován v důsledku úderů do hlavy při zápase,
má zakázáno zúčastnit se soutěžního boxu nebo sparingu po dobu alespoň 30 dní poté, co byl knockoutován.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 16/22
Dva Knockouty - boxer, který byl v průběhu 90 denního období dvakrát knockoutován z důvodu úderů do hlavy při zápase, má zakázáno zúčastnit se soutěžního boxu nebo sparingu po dobu 90 dní po druhém Knockoutu.
Tři Knockouty - Boxer, který byl v průběhu 12 měsíčního období třikrát knockoutován z důvodu úderů do hlavy při zápase, má zakázáno zúčastnit se soutěžního boxu nebo sparingu po dobu jednoho (1) roku od třetího Knockoutu.
Pokud došlo ke ztrátě vědomí na méně než jednu (1) minutu, platí zákaz zúčastnit se soutěžního boxu nebo sparingu minimálně na 90 dní.
Pokud došlo ke ztrátě vědomí na více než jednu (1) minutu, platí zákaz zúčastnit se soutěžního boxu nebo sparingu minimálně na 180 dní.
Boxer, který utrpí druhou ztrátu vědomí během tří (3) měsíců od návratu po ochranné lhůtě po první ztrátě vědomí, bude mít předchozí lékařské omezení dvojnásobné.
Boxer, který utrpí tři (3) ztráty vědomí během 12 měsíců bude mít zákaz na dobu minimálně osmnáct (18) měsíců od data třetí ztráty vědomí.
Boxer, který má lékařské omezení, nesmí trénovat nebo spárovat během této ochranné lhůty.
Všechna ochranná opatření je rovněž třeba uplatnit, když ke Knockoutu nebo otřesu
mozku dojde při tréninku nebo kdekoliv jinde. Trenér odpovídá za podání zprávy České boxerské asociaci.
V případě knockoutování boxera úderem po povelu “BREAK” nebo “STOP” a jeho
odpočítání do číslovky „deset“ (10) neopravňuje výhra diskvalifikací “win by disqualification"
takového boxera pokračovat v soutěži.
Potvrzení o způsobilosti boxera po Knockoutu (KO) musí být vydáno neurologem nebo lékařem se specializací na sportovní medicínu.
V případě Knockoutu po úderech do těla je ochranná lhůta a ochranné sanitární opatření v kompetenci ringového lékaře na základě lékařské prohlídky po zápase.
 
Článek 28
Věkové kategorie Věk boxera je určen podle kalendářního roku jeho narození.
ELITE Muži a ženy ve věku 19 až 40 let jsou klasifikováni jako elite/senioři/muži a ženy.
U19 Muži a ženy ve věku 17 až 18 let jsou klasifikováni jako U19 (under 19, tzn. mladších 19 let) boxeři.
U17 Chlapci a dívky ve věku 15 až 16 let jsou klasifikováni jako U17 boxeři.
U15 Chlapci a dívky ve věku 13 až 14 let jsou klasifikováni jako U15 boxeři.
Scholl Chlapci a dívky ve věku 10 až 12 let jsou pod kategorii Scholl (školní mládež)
Mladší 10ti let se mohou účastnit pouze sparingů.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 17/22
Boxer/ka může nastoupit do nižší nebo vyšší věkové kategorie, věkový rozdíl ale nesmí přesáhnout 2 roky. Boxer, který dovršil zletilosti, tedy dosáhl věku 18 let, může zažádat na schváleném formuláři ČBA o výjimku z tohoto pravidla oblastní STK ČBA. Výjimka bude vyznačena činovníkem oblastní STK ČBA v Záznamu o utkání boxera. Tuto výjimku není možné aplikovat na jakékoliv mezinárodní utkání (zápas mezi boxery s jinou státní příslušností).
 
Článek 29
Váhové kategorie
Váhové kategorie elite mužů Muži ve věku 19 až 40 let jsou klasifikováni jako elite/senioři/muži
M51kg: 46kg - 51kg - Flyweight/muší váha
M54kg: 51kg - 54kg - Bantamweight/bantamová váha
M57kg: 54kg - 57kg - Featherweight/pérová váha
M60kg: 57kg - 60kg - Lightweight/lehká váha
M63.5kg: 60kg - 63.5kg - Light Welterweight/lehká welterová váha
M67kg: 63.5kg - 67kg - Welterweight/welterová váha
M71kg: 67kg - 71kg - Light Middleweight/lehká střední/polostřední váha
M75kg: 71kg - 75kg - Middleweight/střední váha
M80kg: 75kg - 80kg - Light Heavyweight/polotěžká váha
M86kg: 80kg - 86kg - Cruiserweight/křížová váha
M92kg: 86kg - 92kg - Heavyweight/těžká váha
M92+kg: 92kg + - Super heavyweight/supertěžká váha
Váhové kategorie elite žen Ženy ve věku 19 až 40 let jsou klasifikováni jako elite/senioři/ženy
W48kg: 45kg - 48kg - Light Flyweight/lehká muší váha
W50kg: 48kg - 50kg - Flyweight/muší váha
W52kg: 50kg - 52kg - Light Bantamweight/lehká bantamová váha
W54kg: 52kg - 54kg - Bantamweight/bantamová váha
W57kg: 54kg - 57kg - Featherweight/pérová váha
W60kg: 57kg - 60kg - Lightweight /lehká váha
W63kg: 60kg - 63kg - Light Welterweight/lehká welterová
W66kg: 63kg - 66kg - Welterweight/welterová váha
W70kg: 66kg - 70kg - Light Middleweight/ lehká střední/polostřední váha
W75kg: 70kg - 75kg - Middleweight/střední váha
W81kg: 75kg - 81kg. - Light Heavyweight/polotěžká váha
W81+kg: 81kg + - Heavyweight/těžká váha
Junioři a juniorky mohou den po dovršení 18 let startovat v kategorii ELITE jen s povolením svazu.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 18/22
Váhové kategorie U19 pro chlapce a dívky
U19 Váhové kategorie pro muže: Muži ve věku 17 až 18 let jsou klasifikováni jako U19 (under 19, tzn. mladších 19 let) boxeři
M50kg: 47kg - 50kg - Flyweight/muší váha
M55kg: 50kg - 55kg - Bantamweight/bantamová váha
M60kg: 55kg - 60kg - Lightweight/lehká váha
M65kg: 60kg - 65kg - Welterweight/welterová váha
M70kg: 65kg - 70kg - Light Middleweight/ lehká střední/polostřední váha
M75kg: 70kg - 75kg - Middleweight/střední váha
M80kg: 75kg - 80kg - Light Heavyweight/polotěžká váha
M85kg: 80kg - 85kg - Cruiserweight/křížová váha
M90kg: 85kg - 90kg - Heavyweight/těžká váha
M90+kg: 90kg + -Super Heavyweight/supertěžká váha
U19 Váhové kategorie pro ženy: Ženy ve věku 17 až 18 let jsou klasifikováni jako U19 (under19, tzn. mladších 19 let) boxeři
W48kg: 45kg - 48kg - Light Flyweight/lehká muší váha
W51kg: 48kg - 51kg - Flyweight/muší váha
W54kg: 51kg - 54kg - Bantamweight/bantamová váha
W57kg: 54kg - 57kg - Featherweight/pérová váha
W60kg: 57kg - 60kg - Lightweight/lehká váha
W65kg: 60kg - 65kg - Welterweight/welterová váha
W70kg: 65kg - 70kg - Light Middleweight/ lehká střední/polostřední
W75kg: 70kg - 75kg - Middleweight/střední váha
W80kg: 75kg - 80kg - Light Heavyweight/polotěžká váha
W80+kg: 80kg - Heavyweight/těžká váha
Váhové kategorie U17 pro chlapce a dívky jsou společné
U17 Váhové kategorie: Chlapci a dívky ve věku 15 až 16 let jsou klasifikováni jako U17 boxeři
M/W 46kg: 44kg - 46kg - Pinweight/špendlíková váha
M/W 48kg: 46kg - 48kg - Light Flyweight/lehká muší váha
M/W 50kg: 48kg - 50kg - Flyweight/muší váha
M/W 52kg: 50kg - 52kg - Light Bantamweight/lehká bantamová váha
M/W 54kg: 52kg - 54kg - Bantamweight/bantamová váha
M/W 57kg: 54kg - 57kg - Featherweight/pérová váha
M/W 60kg: 57kg - 60kg - Lightweight/lehká váha
M/W 63kg: 60kg - 63kg - Light Welterweight/lehká welterová váha
M/W 66kg: 63kg - 66kg - Welterweight/welterová
M/W 70kg: 66kg - 70kg - Light Middleweight/lehká střední/polostřední
M/W 75kg: 70kg - 75kg - Middleweight/střední váha
M/W 80kg: 75kg - 80kg - Light Heavyweight/polotěžká váha
M/W 80+kg: 80kg + - Heavyweight/těžká váha
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 19/22
Váhové kategorie U15/Scholl pro chlapce a dívky jsou společné
U15/Scholl Váhové kategorie: Chlapci a dívky ve věku 10 až 14 let jsou klasifikováni jako U15 boxeři
M/W 36kg: do 36kg
M/W 38kg: 36kg - 38kg
M/W 40kg: 38kg - 40kg
M/W 42kg: 40kg - 42kg
M/W 44kg: 42kg - 44kg
M/W 46kg: 44kg - 46kg - Pinweight/špendlíková váha
M/W 48kg: 46kg - 48kg - Light Flyweight/lehká muší váha
M/W 50kg: 48kg - 50kg - Flyweight/muší váha
M/W 52kg: 50kg - 52kg - Light Bantamweight/lehká bantamová váha
M/W 54kg: 52kg - 54kg - Bantamweight/bantamová váha
M/W 57kg: 54kg - 57kg - Featherweight/pérová váha
M/W 60kg: 57kg - 60kg - Lightweight/lehká váha
M/W 63kg: 60kg - 63kg - Light Welterweight/lehká welterová váha
M/W 66kg: 63kg - 66kg - Welterweight/welterová
M/W 70kg: 66kg - 70kg - Light Middleweight/lehká střední/polostřední
M/W 75kg: 70kg - 75kg - Middleweight/střední váha
M/W 80kg: 75kg - 80kg - Light Heavyweight/polotěžká váha
M/W 80+kg: 80kg + - Heavyweight/těžká váha
Boxer/ka může nastoupit do nižší nebo vyšší kategorie, rozdíl ale nemůže přesáhnout jednu kategorii
NOVĚ DLE ROZHODNUTÍ STK SE MOHOU NOVĚ REGISTROVANÍ BOXEŘI ÚČASTNIT BOXERSKÝCH ZÁPASŮ NLB A MČR AŽ PO DOVRŠENÍ VĚKU 10 LET. PRO TUTO NEJMLADŠÍ SKUPINU DĚTÍ JE ZAVEDENA NOVÁ SOUTĚŽ BOXING CHALLENGE S ŘÍZENÝMI SPARINGY A VÝKONNOSTNÍMI NEBO DOVEDNOSTNÍMI SOUTĚŽEMI.
 
Článek 30
Boxerská výstroj a vybavení
Rukavice Boxeři musí nosit červené nebo modré rukavice (ČBA doporučuje rukavice značky Fighter) v závislosti na tom, jaký roh jim byl přidělen. Rukavice musí být boxerovi sňaty neprodleně po skončení zápasu a předtím, než je vyhlášen výsledek. Vycpávka rukavic nesmí být posunuta nebo rozbitá. Použity musí být pouze čisté a použitelné rukavice. Rukavice musí vážit 284 gramů (přibližně 10 oz) nebo 340 gramů (přibližně 12 oz) s tolerancí 5 % nahoru nebo dolů, z toho kožená část nesmí vážit více než polovinu celkové hmotnosti a vycpávková část nesmí vážit méně než polovinu celkové hmotnosti. Tolerance 5 % zde platí také směrem nahoru a dolů.
Desetiuncové (10 oz) rukavice jsou používány Pro všechny ženské věkové a váhové kategorie, všechny váhové kategorie mužů U17 a v mužské věkové kategorii elite ve váhových kategoriích od 51 kg (muší váha) do 67 kg (welterová váha) V mužské věkové kategorii U19 ve váhových kategoriích od 50 kg (muší váha) do 65 kg (welterová váha)
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 20/22
Dvanáctiuncové (12 oz) rukavice jsou používány
V mužské věkové kategorii elite od 71 kg (lehká střední váha) do 92+ kg (supertěžká váha) V mužské věkové kategorii U19 od 70 kg (lehká střední váha) do 90+ kg (supertěžká váha)
Na všech soutěžích musí být používány pouze rukavice se zapínáním na suchý zip (velcro).
Při utkání, kde je rozdíl věkový nebo váhový, a je tam rozdíl ve velikosti rukavic, vždy se musí boxovat
v rukavicích 12 oz.
Specifikace bandáží na suchý zip:
Na mezinárodních akcích je povolena délka 3,5 – 4,5m a max. šíře 5,7 cm elastického bavlněného materiálu se zapínáním na suchý zip.
Helma
Ve všech soutěžích věkových kategorií U15, U17 a U19 musí mít boxeři nasazenou červenou nebo modrou helmu v závislosti na tom, jaký roh jim byl přidělen.
Ve všech soutěžích žen, včetně kategorie elite, musí mít boxerky nasazenou červenou nebo modrou helmu v závislosti na tom, jaký roh jim byl přidělen.
V soutěžích mužů v kategorii elite boxer helmu používat nesmí.
Sekundanti musí zajistit, aby vlasy boxera/boxerky byly řádně zabezpečeny. Dlouhé vlasy nesmí limitovat boxerovo vidění a musí být zcela zajištěny. Neexistuje žádné omezení, co se týče délky vlasů. Vlasy vystupující z helmy nicméně nesmí přesáhnout délku 5 cm.
Boxeři si musí nasadit helmu až po vstupu do ringu.
Boxeři si musí sundat helmu neprodleně po skončení zápasu a před vyhlášením výsledku. Síťka na vlasy či jiné prvky oděné kvůli kontrole vlasů mohou zůstat.
Helmy mohou být používány ve čtyřech (4) velikostech: S (small), M (medium), L (large) and XL (extra-large).
V případě, kdy bude U19 boxovat s elite, musí oba boxeři boxovat v helmě.
Kineziologické tejpy Boxeři mohou používat kineziologické tejpy, které ale mohou být aplikovány pouze od pasu dolů nebo na zádech.
Chránič chrupu Všichni boxeři musí mít během zápasu nasazen chránič chrupu, přičemž ten může být jakékoliv barvy. Chránič chrupu musí být vytvarován. Pokud boxer nosí rovnátka, může boxovat, ale musí mít vytvarovaný chránič chrupu.
Chrániče genitálií a prsou Boxeři mužského pohlaví musí mít nasazen během zápasu chránič genitálií. Boxerky ženského pohlaví mohou mít nasazen během zápasu chránič genitálií. Pokud má boxerka ženského pohlaví nasazen chránič prsou, ten nesmí mít žádné kovové části kromě místa zapínání na zádech boxerky. Chránič musí kopírovat přirozené obrysy prsou a nesmí poskytovat dodatečnou ochranu okolním partiím. Nesmí pokrývat žádnou část úderové plochy těla, včetně hrudní kosti.
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 21/22
 
Článek 31
Exhibiční utkání Pro účely propagace boxu a sportovní rozvoj talentované mládeže je možné uskutečnit exhibiční utkání. Exhibiční utkání je obdobou veřejného sparingu během tréninku a může se uskutečnit mezi boxery s odlišným stářím než určují věkové kategorie tohoto soutěžního řádu, nicméně rozdíl mezi roky narození nesmí být větší než 2 roky, nebo mezi dvěma boxery z jiné hmotnostní kategorie, pokud se jedná o utkání boxerů ve váhových kategoriích přímo po sobě jdoucích. Podmínkou pro uskutečnění exhibičního utkání je předložení platných Záznamů o utkání boxera, absolvování lékařské prohlídky. Uvedením boxera na podepsané soupisce družstva a absolvování lékařské prohlídky a vážení se považuje za souhlas s případným exhibičním utkáním. V opačném případě musí toto trenér písemně na soupisce u boxera, nebo u celého družstva uvést. Exhibiční utkání odpovídá zátěži obvyklé na tréninku, proto není vyžadován souhlas rodičů nezletilého boxera. Pro ochranu zdraví boxerů se vždy bude boxovat dle pravidel platných pro mladší věkovou. Po dohodě trenérů je možné snížit počet a délku kol a použít rukavice o vyšší hmotnosti či přilby s lícnicemi či jiné dodatečné ochranné pomůcky. Boxer se smí zúčastnit pouze jednoho exhibičního utkání během jednoho dne. Exhibiční utkání je v ringu řízeno ringovým rozhodčím dle pravidel a může být bodováno bodovými rozhodčími nebo výsledek může být vyhlášen remízou. Oficiální hlasatel musí na začátku utkání oznámit, že je jedná o exhibiční utkání a stejně tak výsledek vyhlásí jako výsledek exhibičního utkání.
 
Článek 32
Podmínky startu profesionálů a cizinců Dle pravidel mezinárodní asociace WB je umožněn start profesionálních boxerů v soutěžích, pokud splní podmínky určené příslušnou národní federací. Start cizinců je v soutěžích ČBA povolen s výjimkou MČR, cizinec musí mít oficiální povolení mateřského svazu pro daný soutěžní ročník (kromě států ve válečné zóně – např. Ukrajina). Povolení je uloženo na sekretariátu ČBA a v oddíle, kde boxer hostuje. Oddíl, kde cizinec, nebo profesionál hostuje, vyhotoví a zaregistruje český Záznam o utkání boxera se všemi náležitostmi. O startu klubů z jiných oblastí rozhoduje pořadatel.
 
Soutěžní řád boxu České boxerské asociace 2024 22/22
 
Článek 33
Závěrečná ustanovení Závazný výklad tohoto Soutěžního řádu náleží STK ČBA a tlumočí jej předseda komise. Odvolacím orgánem proti rozhodnutí řídící komise je Disciplinární komise ČBA. Rozhodnutí Disciplinární komise je konečné. K uskutečnění mezinárodního klubového utkání je vždy zapotřebí souhlasu STK, prostřednictvím oblastních členů STK. Boxeři, trenéři a rozhodčí (dále jen členové ČBA) mohou vystupovat v soutěžích a sportovních utkáních organizovaných ČBA. V jiných případech (propagační, olympiáda mládeže ČR, významné dny ČR, galavečery atd.) mohou členové ČBA vystupovat jen ve vložených utkáních klasického boxu dle předpisů a pravidel ČBA, s písemným souhlasem STK oblasti. Start v utkáních, které nebudou pořádány ČBA, bez písemného souhlasu STK oblasti, bude řešen disciplinární komisí a může vést k vyloučení z ČBA. Boxer, který startoval v jiném bojovém odvětví a který splnil podmínky pro start v utkání ČBA, je povinen doplnit všechny svoje zápasy do Záznamu o utkáních boxera. Účastníci EXTRALIGY jsou povinni dodržovat sponzorské smlouvy s těmito soutěžemi spojené.
 
Zpracoval: František Tomšů, STK ČBA Odsouhlaseno Výkonným výborem 30. 7. 2024
 
 
WORLD BOXING SOUTĚŽNÍ PRAVIDLA, únor 2024 - k náhledu u předsedy a trenéra Ing. Milana Beneše